Kafijas akcīzes nodokļa atcelšana

Vai zināji, ka Latvija ir viena no retajām valstīm Eiropas Savienībā un vienīgā valsts Baltijā, kurā par kafiju jāmaksā akcīzes nodoklis, sadārdzinot kafijas gala cenu par 1.42 eiro / kg? Un gala patērētājs ir tas, kurš šo nodokli ik dienu maksā, iegādājoties kafiju līdzņemšanai, baudot to kafejnīcās, restorānos un viesnīcās, kā arī iegādājoties kafiju mājām vai birojam veikalos.

Kādēļ šis kafijas akcīzes nodoklis vēsturiski tika piemērots?

Vēsturiski par vienu no argumentiem akcīzes piemērošanai kafijai kalpoja veselības kaitējuma ierobežošana, taču šis arguments mūsdienās vairs nav patiess.
Pasaules veselības organizācija 1991. gadā kafiju klasificēja 2B grupā, kas nozīmēja, ka kafiju saturošās vielas var būt "iespējami kancerogēnas cilvēkiem", taču 2016. gada 15. jūnijā (https://www.iarc.who.int) Pasaules veselības organizācija un Starptautiskā vēža pētniecības aģentūra atzina, ka "rūpīgi izskatot vairāk nekā 1000 pētījumu, tika secināts, ka realitātē nav pietiekami pārliecinošu pētījumu, kas apstiprinātu un pierādītu šo kafijas iespējamo kancerogēno iedarbību uz cilvēkiem".

Šī iemesla dēļ kafija no 2016. gada ietilpst 3. grupā, kas norāda, ka kafijas vielas "neklasificējas, kā kancerogēnas".

Vienīgais, kas pētījumos tika konstatēts, ka ļoti karstu dzērienu (virs 65 °C) lietošana var izraisīt barības vada vēzi, kas šajā gadījumā gan attiecas uz pilnīgi visiem karstajiem dzērieniem. Turklāt mūsdienās arvien vairāk pētījumu pierāda mērena kafijas patēriņsa ieguvumiem cilvēka veselības uzlabošanā (https://www.mayoclinicproceedings.org).

Tas nozīmē, ka šī akcīzes nodokļa maksāšana ir novecojusi un balstās uz veciem pieņēmumiem, ko mūsdienu zinātne jau ir pārskatījusi un labojusi.  Neskatoties uz to, tikmēr mēs kā gala patērētāji turpinām pārmaksāt, savukārt Latvijas ražotāji nespēj konkurēt ar kvalitatīvu kafiju Eiropas tirgū, ja runa iet par konkurētspējīgu cenu, kas atstāj būtisku iespaidu uz mūsu pašmāju ražotāju attīstību.

Kādi būs ieguvumi kafijas akcīzes nodokļa atcelšanai?

  • Lētāka kafija gala patērētājam
  • Konkurētspēja Baltijas valstu vidū
  • Birokrātiskā sloga noņemšana kafijas uzņēmumiem


Bez Tavas balss nebūs pārmaiņas, tādēļ paraksties un padod ziņu tālāk - https://manabalss.lv/balso-par-akcizes-nodokla-atcelsanu-kafijai/show

Featured products

illy Malta kafija Maltā kafija Illy, Vidēji grauzdēta, 250g
Akcijas cenaNo €7,79/gab.
Maltā kafija Illy, Vidēji grauzdēta, 250g
Pieejams uzreiz
illy Kafijas pupiņas Kafijas pupiņas Illy, Vidēji Grauzdētas, 250g
Akcijas cenaNo €7,79/gab.
Kafijas pupiņas Illy, Vidēji Grauzdētas, 250g
Pieejams uzreiz

Universita del Cafe

Esam lepni pārstāvēt vienīgo akreditēto kafijas universitāti Baltijā - Universita del Cafe.